Filmy
  • Artykuły
  • Outsourcing samochodów służbowych w Polsce

Outsourcing samochodów służbowych w Polsce

Wynajem długoterminowy samochodów służbowych, po blisko 10 latach popularyzowania, wszedł w fazę dojrzałą. Ostatnie miesiące zmagań o klientów, intensywna rywalizacja z konkurencją w atmosferze cięć, likwidacji kratki, wzrostu cen polis ubezpieczeniowych i nienajlepszych nastrojów przedsiębiorców, były swoistym testem na dojrzałość rynku CFM - wynika z najnowszego raportu Instytutu Keralla Research, podsumowującegoI półrocze 2011 r. Uzyskana dynamika dowodzi, że argumenty za użytkowaniem samochodów wynajętych, przemówiły do przedsiębiorców.

Rynek z perspektywy flot i klienta - Rynek Car Fleet Managment na koniec II kwartału 2011 r. zanotował dynamikę 7 proc. r/r w liczbie obsługiwanych samochodów i obecnie ponad 140 tys. pojazdów używanych w przedsiębiorstwach to już auta wynajmowane od firm CFM. Dla porównania rok temu w analogicznym okresie rynek miał progresję 0,8 proc. W 6 miesięcy tego roku firmy oferujące wynajem pozyskały ponad 7 tys. pojazdów, a liczba klientów, którzy przekonali się do outsourcingu flot wyniosła 16 tys. Czy branża utrzyma w II połowie roku to tempo rozwoju? Wszystko wskazuje, że tak, a rok zakończy się przekroczeniem punktu 150 tys. aut. Praca na utrzymanie trendu nie odbędzie się jednak bez stresu i ryzyk. Spółki Car Fleet Managment to w większości podmioty kapitałowo powiązane z zagranicznymi bankami. A w sektorze finansowym mamy i akwizycje i dużą zmienność. Wystarczy, że kontrolowana upadłość Grecji nastąpi już w tym roku, by cały sektor finansowy i branże z nim powiązane doświadczyły finansowej wolty. Załamania, jak wróżą niektórzy, to nie sprowadzi, ale przygasić tempo rozwoju branży CFM na pewno może.

Struktura portfela usług - Najlepiej sprzedającą się ofertą był wariant Full Service Leasing (FSL) oraz tzw. leasing niepełnoobsługowy (leasing + okrojony serwis). Obie opcje usług zanotowały progresję po 13 proc. każda r/r. W II kwartale w FSL jeździło już 110 034 aut a w leasingu niepełnoobsługowym 14 887 aut. Utrzymał się trend spadkowy dla opcji wyłącznego zarządzania oraz najmu. Obie usługi zanotowały odpowiednio regresję -26 proc. oraz najem -17 proc. r/r . Migracje klientów wewnątrz portfela zapoczątkowane już w II połowie 2009 r.przyniosły w 2011 r. pożądany przez całą branżę rezultat. Rynek obrał kurs na najbardziej pożądaną w sprzedaży opcję czyli klasyczny FSL. Obecnie 78 proc. samochodów używanych jest w FSL Jeśli ten trend się utrzyma, to wynajem długoterminowy w wydaniu FSL zacznie być usługą na trwałe wpisaną w pozycjach budżetowych wielu firm w Polsce. Ilu potencjalnych klientów ma sektor CFM w Polsce? Co najmniej 84 tysiące, ponieważ tyle przedsiębiorstw w kraju ma więcej, niż 26 zatrudnionych osób.

Rynek z perspektywy oferentów - Wynajem długoterminowy oferowało w Polsce, na koniec czerwca 48 firm. W badaniu udział wzięło 40 dostawców, którzy obsługują floty liczące w sumie ok. 97 proc. wszystkich outsourcowanych aut w Polsce. Do ważniejszych wydarzeń w badanym okresie należy historyczna wręcz wymiana samochodów służbowych, jaką przeprowadziły firmy Arval oraz Corpo Flota i Toyota Bielany. Historyczna, bo samochodów w liczbie ponad 200 wymienianych dla jednego klienta (PepsiCo) to dla krajowego rynku flotowego wydarzenie niecodzienne. Do wiodących reprezentantów branży CFM należą spółki: Masterlease, LeasePlan FM, Arval Service Lease Polska oraz ING Car Lease. Firmy te obsługują łącznie 59 tys. samochodów, co stanowi 42 proc. krajowego rynku. Głównym graczem w Polsce jest Masterlease (Futura Leasing i Prime Car Management) broniący kolejny rok z rzędu pozycji lidera. Spółka ma obecnie 14 proc. udziału w rynku i obsługuje 19 339 samochodów. LeasePlan FM,według statystyk PZWLP, obsługuje 16 193 auta, co daje 12 proc. udział w krajowym rynku. Spółka ARVAL z udziałem 10 proc., zakończyła II kwartał wynikiem 13 504 pojazdy.

Zrzeszenia oraz dealerskie programy fleet management - Firmy zrzeszone w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) łącznie obsługiwały na koniec II kwartału 88.947 samochodów w różnych formach wynajmu, co daje 63 proc. w krajowym rynku CFM. Największe floty członków PZWLP obsługiwane są przez LeasePlan, Arval oraz INGCar Lease. W programie zarządzania flotą oferowanym przez Toyotę w ramach programu TCCM uczestniczy blisko 400 firm-klientów. Wśród dealerów Toyoty promujących management flot, najaktywniej działają Corpo Flota (3726), Toyota Marki (3641), Auto Podlasie (1386) oraz Carolina (1137). W całym programie Toyoty jeździ już 13.261 samochodów służbowych.

Pojedyncze największe floty - Największe pojedyncze floty w kraju, obsługiwane dla jednego klienta w wariancie FSL mieli w swoim portfelu w II kwartale 2011 r.: Transpost (1783 pojazdy), Bankowy Fundusz Leasingowy (1006), Corpo Flota (932 pojazdy), BRE Leasing (869) oraz Nivette FM (760). Pojedyncze, nieco mniejsze floty, liczące poniżej 700 samochodów obsługiwały między innymi spółki: Masterlease (686), Carefleet (620), Arval (580) i Hertz Lease Orbis Transport (523). Największą krajową flotą w wynajmie niepełnoobsługowym, 525 pojazdów, zarządza Toyota Marki Management. Toyota Marki, administruje również pojedynczą największą flotą w kontrakcie na wyłączne zarządzanie (1285 aut).Największe floty w mało popularnym w Polsce najmie - dzierżawa posiadały spółki: Auto Podlasie - 175 pojazdów oraz Cosmopol 103 pojazdy.

Instytut Keralla Research od ponad pięciu lat monitoruje rynek outsourcingu flot służbowych w Polsce tzw. rynek CFM. Badanie jest prowadzone dwa razy w roku i pokazuje stan polskiej branży CFM na koniec roku i po pierwszych sześciu miesiącach. Podsumowanie rynku oparto na danych przekazanych przez firmy Car Fleet Management. Wyniki przekazało 40 dostawców, z czego część z zastrzeżeniem anonimowości (bez prezentacji nazwy firmy).

Materiały: Instytut Keralla Research

Ostatnie artykuły