Filmy
  • Artykuły
  • Leasing samochodu dla nowej firmy

Leasing samochodu dla nowej firmy

Nowi przedsiębiorcy już na początku działalności muszą podjąć nie zawsze łatwą decyzję o sposobie finansowania firmowego auta. Jedną z najpopularniejszych form wśród firm jest leasing, który bardzo dobrze sprawdza się również w przypadku nowych przedsiębiorstw.

Popularność leasingu wśród nowych przedsiębiorców nie dziwi, biorąc pod uwagę liczne korzyści podatkowe oraz ograniczoną ilość formalności. Dużym atutem jest także uniknięcie jednorazowej płatności, dzięki możliwości rozłożenia spłaty wartości pojazdu na dogodne raty. Na początku działalności ważna jest każda złotówka, a decyzje mają znaczący wypływ na sukces lub porażkę nowego biznesu. Samochód wzięty w leasing nie obciąża – na przykład – zdolności kredytowej firmy, co jest szczególnie ważne dla rozwoju przedsiębiorstwa.

Jak działa leasing?
Leasing samochodu nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia, a w czasie obowiązywania umowy to finansujący (potocznie: leasingodawca) jest właścicielem pojazdu, który klient użytkuje w zamian za określoną opłatę. Po upływie przewidzianego w umowie okresu leasingu oraz spłacie wszystkich rat, korzystający ma możliwość wykupu samochodu na własność. Dodatkową zaletą tej formy finansowania zakupu auta jest stała i niezmienna rata, która pozwala zaplanować miesięczne wydatki firmy. Z punktu widzenia rozpoczynających własną działalność przedsiębiorców leasing jest korzystny ze względu na niskie koszty początkowe. Opłata wstępna może wynosić nawet 0% wartości przedmiotu leasingu, w wybranych ofertach. Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od warunków finansującego kwota ta może sięgać nawet 45%.
Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się skorzystać z oferty leasingu dla nowej firmy, nie będzie musiał mierzyć się z dużą ilością formalności. Banki starają się ograniczyć liczbę wymaganych dokumentów, a przy zastosowaniu uproszczonej procedury leasingowej do podpisania umowy zazwyczaj wystarczy:
- wpis do ewidencji działalności gospodarczej,
- zaświadczenie o numerze REGON i NIP,
- umowa spółki – w przypadku spółki cywilnej – zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym wraz z aneksami,
- kserokopia dowodu osobistego właściciela firmy lub – w przypadku spółki – także wspólników,
- kserokopia dowodu osobistego poręczycieli,
- wypełniony wniosek leasingowy.


Co zyskuje przedsiębiorca wybierając leasing?
Największą zaletą leasingu samochodu dla firm są korzyści podatkowe, choć leasing wiąże się często również z elastycznym zakończeniem umowy. Korzystający (czyli leasingobiorca) ma zwykle dwie opcje do wyboru: wykup auta i jego dalsze użytkowanie lub zakończenie leasingu bez wykupu pojazdu. Finansujący coraz częściej oferują swoim klientom więcej opcji zakończenia umowy. Klienci wybierający, np. leasing z wysoką wartością końcową pojazdu coraz częściej mogą zdecydować się na wykup pojazdu z rozłożeniem pozostałej do zapłacenia kwoty na raty lub – co jest szczególnie warte uwagi dla firm – po prostu zmienić samochód na nowy, kończąc dotychczasową i zawierając nową umowę leasingu.
Właściciele nowych firm powinni zwrócić uwagę także na konsekwencje wynikające z niezapłaconej raty. Taka informacja może okazać się przydatna w momencie trudności
z płynnością finansową przedsiębiorstwa. Informacje na ten temat powinny znajdować się w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu. Opóźnienia w spłacie kolejnych należności najczęściej powodują naliczenie odsetek karnych, oprócz tego bank wysyła także wezwanie do zapłaty, za które pobiera opłatę w wysokości określonej w Tabeli Opłat i Prowizji. Kiedy wymienione wyżej czynności nie zadziałają, finansujący może wypowiedzieć umowę leasingową.

Leasing to korzystne rozwiązanie dla firm już od pierwszego dnia ich działalności, ponieważ ograniczone formalności i niskie koszty początkowe doskonale spełniają oczekiwania przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki w biznesie.

Ostatnie artykuły