Filmy
  • Artykuły
  • Zima w natarciu – jakie ubezpieczenia zapewnią ochronę auta na oblodzonej drodze

Zima w natarciu – jakie ubezpieczenia zapewnią ochronę auta na oblodzonej drodze

Nadejście zimowej aury oznacza trudniejszy czas dla kierowców. Opady deszczu i śniegu, niskie temperatury, a do tego szybko zapadający zmrok sprawiają, że na drogach przybywa niebezpiecznych sytuacji. Z tego względu przygotowując się do sezonu zimowego nie można zapomnieć o odpowiednim ubezpieczeniu samochodów firmowych i prywatnych.

Zmiana warunków panujących na drodze i niedostosowanie do nich sposobu jazdy, jest częstą przyczyną zimowych wypadków i stłuczek. Zdarza się, że po tych poważniejszych drogowych przygodach auto nie nadaje się już do dalszego użytkowania. Dla kierowcy może być to bardzo kosztowna strata, szczególnie kiedy samochód pochodzi z leasingu. Najlepszym sposobem uniknięcia skutków finansowych takich zdarzeń jest ubezpieczenie firmowego samochodu.

Ubezpieczenie firmowego samochodu na każdą porę roku
W podstawowym zakresie ubezpieczeń gwarantującym ochronę na wypadek uszkodzenia lub utraty samochodu, niezależnie od pory roku nie może zabraknąć polis OC i AC. W ten sposób zabezpieczone są interesy ewentualnych poszkodowanych w wypadku (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej), a także samego sprawcy (dobrowolna polisa autocasco). Środki z obu ubezpieczeń mają na celu pokrycie kosztów naprawy uszkodzonych aut, co nie zawsze jest opłacalne. W takiej sytuacji ubezpieczyciele orzekają szkodę całkowitą, a dotyczy to zarówno ubezpieczeń OC, jak i AC. Różny jest jednak próg szkody całkowitej, tzn. stosunek kosztów naprawy do wartości auta. Dla ubezpieczenia AC jest to zazwyczaj powyżej 70 proc., z kolei przy OC wskaźnik ten musi przekroczyć 100 procent wartości pojazdu.

Szkoda całkowita a samochód w leasingu
Zniszczenie leasingowanego auta z orzeczeniem szkody całkowitej skutkuje wygaśnięciem kontraktu. Do chwili ostatecznego rozliczenia umowy użytkujący ma jednak obowiązek regulowania kolejnych rat leasingowych zgodnie z harmonogramem. Przyznane odszkodowanie w pierwszej kolejności trafia na konto właściciela, czyli firmy leasingowej, na poczet pozostałej do spłacenia wartości zniszczonego samochodu. Nie zawsze jednak środki z ubezpieczenia są wystarczające do pokrycia zobowiązań, a wtedy korzystający z auta różnicę musi pokryć z własnych środków, chyba że posiada dodatkowe ubezpieczenie.

Specjalne ubezpieczenie w leasingu
Na rynku dostępnych jest wiele dodatkowych opcji oferujących ubezpieczenie w leasingu. Wyjściem z sytuacji, w której konieczna będzie dopłata do przyznanego odszkodowania jest m.in. ubezpieczenie typu GAP. Posiadacze takiego ubezpieczenia w leasingu mogą liczyć na dodatkowe świadczenie, które pokryje różnicę między ceną zakupu samochodu, a rekompensatą z tytułu AC. Co więcej, klienci korzystający z oferty ubezpieczeń Volkswagen Financial Services otrzymują dodatkowe środki, nawet gdy polisa AC przez pierwszych 12 miesięcy gwarantuje utrzymanie wartości auta z dnia zakupu. W ten sposób można dostać dodatkowe do 9 tys. zł np. na rejestrację lub ubezpieczenie nowego auta.

Ostatnie artykuły