Filmy
  • Artykuły
  • X% osób nie stać na ubezpieczenie samochodu

X% osób nie stać na ubezpieczenie samochodu

Każdy właściciel samochodu ma obowiązek go ubezpieczyć. W związku z wysokimi cenami OC, wielu z nich jednak na to nie stać. Co wpłynęło na drastyczne podwyżki na rynku ubezpieczeń i czy można znaleźć niedrogą polisę OC?

OC i AC
Polisa OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, gwarantuje ochronę osób poszkodowanych w wyniku wypadku, którego sprawcą jest właściciel ubezpieczonego pojazdu. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe – każdy posiadacz samochodu ma obowiązek jego wykupienia i przestrzegania terminu jego ważności (12 miesięcy). Jak zatem działa OC? W sytuacji, gdy osoba posiadająca ubezpieczony pojazd spowoduje wypadek, poszkodowany otrzymuje pieniądze na pokrycie szkód od firmy ubezpieczeniowej. Jeżeli sprawca wypadku nie posiada ważnej polisy, wówczas rekompensatę osobie poszkodowanej wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), któremu z kolei pełną kwotę wypłaconego odszkodowania zwraca sprawca. Należy pamiętać przy tym o tym, że polisę OC trzeba wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Za jej brak grożą bowiem wysokie kary. Ubezpieczenie Autocasco (AC) pokrywa z kolei koszty naprawy samochodu, który uszkodzony został na skutek zdarzeń losowych, takich jak wypadki drogowe, akty wandalizmu czy działania żywiołów (powódź, grad, uderzenie pioruna itp.). Zapewnia również rekompensatę w razie kradzieży pojazdu. Ubezpieczenie AC – w przeciwieństwie do OC – nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Ubezpieczając pojazd, warto przeanalizować oferty dostępne na rynku – porównasz ubezpieczenia OC i AC między innymi korzystając ze specjalnie do tego celu przygotowanych kalkulatorów.

Ile kosztuje OC?
W roku 2016 ceny polis OC skoczyły drastycznie w górę, co spowodowane było koniecznością coraz to większych wypłat odszkodowań za szkody powstałe na skutek wypadków samochodowych. W styczniu 2016 roku za ubezpieczenie OC Polacy płacili średnio około 659 złotych.1 Myśląc o tanim ubezpieczeniu OC, warto zastanowić się nad możliwościami uniknięcia wysokich podwyżek. Najłatwiejszym sposobem zaoszczędzenia jest zmiana miejsca zamieszkania w dowodzie rejestracyjnym – najtańsze polisy można kupić we wschodnich województwach Polski. Ta sama polisa kosztuje tam bowiem nawet o połowę mniej. Kolejnym wyjściem jest kupno używanego pojazdu, którego poprzedni właściciel płacił niską składkę. Wraz z autem przejmujesz bowiem prawo do jego polisy. Mniej zapłacisz również kupując samochód z mniejszym silnikiem, nie mając na koncie żadnej stłuczki, pracując w służbach mundurowych, w sferze budżetowej, jako zawodowy kierowca, będąc w związku małżeńskim, posiadając dzieci, kupując ubezpieczenie z wyprzedzeniem, płacąc za polisę jednorazowo oraz kupując ją w pakiecie.
Posiadanie samochodu wymaga dużego wkładu finansowego. Biorąc pod uwagę wzrost cen za polisy OC, nic dziwnego, że wielu osób nie stać na utrzymanie pojazdu, dlatego warto poszukiwać wszelkich możliwości obniżenia kosztu OC.

Ostatnie artykuły