Filmy

Światowy Dzień Wzroku

Akcja edukacyjna „Bezpieczeństwo na drodze dobrze widziane” promowała tegoroczny, Światowy Dzień Wzroku, w ramach kampanii edukacyjnej „Chroń swój wzrok cały rok”. Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy Grupy Essilor w Polsce – firm Essilor Polonia i JZO, sieci stacji paliw Statoil oraz Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Mirosław Nowak, Country Manager Grupy Essilor w Polsce podkreślił znaczenie regularnych badań wzroku, szczególnie wśród kierowców. Do 2013 r. w Polsce spośród 20 mln kierowców 85 % miało prawo jazdy wydane bezterminowo. Badanie wzroku przeprowadzane było u tych osób tylko raz – przed wydaniem dokumentu. Po zmianie nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami z 19 stycznia 2013 r., maksymalny czas ważności prawa jazdy to 15 lat, co oznacza, że obowiązkowe badanie wzroku kierowców w Polsce nadal wykonywane jest zbyt rzadko.

Jak wynika z naszych badań, Polacy zaniedbują swój wzrok, badają go rzadko, ponad 50 % osób w wieku 30 - 64 lat deklaruje, że bada wzrok raz na dwa lata lub rzadziej. Jest to zastraszająca statystyka, szczególnie jeśli zestawimy ją z informacją, że blisko 6 mln Polaków pozostaje bez korekcji wzroku, choć jej potrzebuje – informował Mirosław Nowak.

Dlatego też szczególnie zwracano uwagę na to, jak istotne jest regularne kontrolowanie wzroku przez wszystkich, zwłaszcza przez kierowców, gdyż aż 90 % informacji z otoczenia, kierowca odbiera za pomocą wzroku. Ważną kwestią jest również wiek, ok. 2030 roku już co czwarty kierowca będzie powyżej 65. roku życia.
Aby wyjść naprzeciw kierowcom, zorganizowano całodzienne, bezpłatne, przesiewowe badania wzroku na stacji paliw Statoil przy ul. Puławskiej 86 w Warszawie.
Wśród gości obecni byli m.in. Katarzyna Cichopek, Marcin Żewłakow, Marzena Rogalska, Beata Tadla, Beata Sadowska, Dorota Czaja, Sambor Czarnota, Marta Kuligowska, Ilona Felicjańska, Rafał Jonkisz, Rafał Maślak, Paweł Orleański, Natalia Jakuła, Tomasz Zimoch czy Sylwia Nowak.

„Wstyd się przyznać, ale ostatnie badanie wzroku miałam w szkole podstawowej. Żyłam w poczuciu, że jestem niezniszczalna i świetnie widzę. Kiedy zostałam zaproszona do akcji, z przyjemnością wzięłam w niej udział i poszłam kontrolnie zbadać swoje oczy. Badanie było bardzo fachowe i wnikliwe. Wynik był bardzo dobry – okazało się, że nie mam większych problemów ze wzrokiem. Ponieważ jednak korzystam ze smartfonów, dużo siedzę przed komputerem, prowadzę samochód, warto nosić okulary, które mają specjalne inteligentne szkła – chronią przed szkodliwym działaniem komputera albo przed promieniowaniem słonecznym, rozjaśniają się lub przyciemniają w zależności od natężenia światła. Używam ich, kiedy prowadzę samochód” - powiedziała Katarzyna Cichopek.

A Sambor Czarnota dodaje „Lubię też używać okularów w swoim zawodzie, bo one dają pewien rodzaj charakterystyczności – są fajnym rekwizytem, który można ograć. Lubię okulary delikatne, lekkie, które nie przeszkadzają mi na nosie. Nie noszę ich ze względów tylko estetycznych, ale dlatego że mam wadę wzroku, minus 2,25. Poza tym okulary nie tylko korygują wzrok, mają też filtry, które chronią nasze oczy przed szkodliwymi czynnikami i to jest fantastyczne! Dzisiejsza akcja towarzysząca Światowemu Dniu Wzroku jest super! Wzrok trzeba badać, podobnie jak swój samochód. Nie jesteśmy jako kierowcy sami na drodze. Wzrok się przecież bardzo zmienia, zwłaszcza po przekroczeniu określonego wieku".

Goście śniadania prasowego, jak również kierowcy będący klientami stacji paliw chętnie poddawali się badaniu przesiewowemu wzroku autorefraktometrem. Takie badanie trwa ok.1 minuty, a dzięki niemu badana osoba otrzymuje informację, czy powinna udać się do specjalisty w celu wykonania pełnego badania wzroku i doboru odpowiedniej korekcji. Nikt nie miał wątpliwości, że tego typu akcja uświadamiająca jest niezwykle ważna, ponieważ chodzi o nasze bezpieczeństwo na drodze.

Ostatnie artykuły