Filmy

Zawód – fleet manager

Obowiązek czuwania nad flotą służbowych pojazdów zazwyczaj leży po stronie kierowników magazynów, sekretarek czy innych pracowników administracyjnych. Jednak w firmach dysponujących flotą kilkudziesięciu pojazdów istnieje już potrzeba zatrudnienia wykwalifikowanych osób, które zajmą się stricte zarządzaniem flotą i doprowadzą do jej efektywnego i ekonomicznego zarazem wykorzystania – mowa o fleet managerach.

Coraz więcej właścicieli firm uświadamia sobie, jak ważna jest optymalizacja kosztów związanych z posiadaniem floty samochodowej, stąd powstaje zapotrzebowanie na zatrudnienie kompetentnej osoby, która stworzy odpowiednią politykę zarządzania flotą. Dobry fleet manager potrafi bowiem zaoszczędzić dla firmy kwoty liczone w dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy złotych. Fleet managerami zazwyczaj zostają mężczyźni (89% - badanie przeprowadzone przez Flota Auto Biznes 2012), jednak myli się ten, kto twierdzi, że jest to zawód zarezerwowany wyłącznie dla nich, bo także coraz więcej kobiet decyduje się na wykonywanie tego zawodu. Wśród zarządzających flotami najwięcej posiada wykształcenie licencjackie, wyższe lub doktoranckie (83%). Najczęściej kończonymi studiami są marketing i zarządzanie, ekonomia, bankowość, ubezpieczenia, administracja i logistyka. Czy osoba zarządzająca flotą musi posiadać też wiedzę z zakresu mechaniki samochodowej? Nie ma konieczności by była w tej kwestii ekspertem, ale na tym stanowisku podstawowe wiadomości z tej dziedziny na pewno się przydadzą. Większość fleet managerów to pasjonaci motoryzacji, a na pytanie dlaczego pracują w tym zawodzie, aż 83% badanych opowiedziało, że po prostu lubi to co robi.

-Jakie są najważniejsze cechy dobrego fleet managera? Przede wszystkim wielozadaniowość - mówi Agnieszka Kaźmierczak z Flotis.pl - Zarządzający flotą musi umieć robić kilka rzeczy naraz i dopilnować wszelkich terminów. Bardzo ważna jest też odporność na stres i umiejętności analityczne, ocena kosztów i zysków, to na jego barkach spoczywa przecież obniżanie koszów przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej efektywności. Fleet manager powinien odznaczać się też umiejętnością zarządzania zasobami ludzkimi i dużą komunikatywnością. Musi być w dobrym kontakcie ze wszystkimi działami firmy, umieć dotrzeć do pracowników i egzekwować należyte wypełnianie przez nich obowiązków, a także kontaktować się z dostawcami usług flotowych. To do niego należy załatwianie wszelkich spraw związanych z zakupem aut, kartami paliwowymi, kontakt z serwisantami, brokerami, czuwanie na realizacją zamówień, likwidowaniem szkód i przeglądami. Przydatne są więc także umiejętności negocjacyjne. Istotna jest też samodzielność i umiejętność pracy projektowej. Fleet manager musi ponadto dysponować rozległą wiedzą z zakresu prowadzenia floty. Jest więc chodzącą encyklopedią nt. ubezpieczeń, zagadnień prawnych, reguł dotyczących przewozu różnego rodzaju ładunków, czasu pracy kierowców, tachografów, likwidacji szkód itd. W mniejszych firmach fleet managerowie często zajmują się też rzeczami niebezpośrednio związanymi z flotą, jak np. opieka nad telefonami komórkowymi, zaopatrzenie produkcji, sprawy BHP czy zarządzanie nieruchomościami firmy.

Największe trudności jakie napotykają na swojej drodze fleet managerzy to częste zmiany prawa na rynku motoryzacyjnym, wypadki z udziałem pracowników i nieodpowiednie użytkowanie przez nich aut, nadużycia firmowych samochodów oraz zachowanie równowagi między efektywnością, a kosztami. - Dlatego wiele firm decyduje się na korzystanie z systemów informatycznych wspomagających zarządzanie flotą, jak np. monitoring pojazdów GPS. Rozwiązanie to umożliwia nie tylko podgląd pozycji auta w czasie rzeczywistym, ale także generowanie różnego rodzaju raportów, które stanowią materiał do analizy dla fleet managera - mówi Agnieszka Kaźmierczak z firmy Flotis, zajmującej się monitoringiem – Jest świetnym narzędziem służącym do optymalizacji kosztów w zakresie zużycia paliwa, chociażby przez kontrolę wykorzystania pojazdów służbowych w celach prywatnych, a to przekłada się na realne oszczędności dla firmy.

Ile zarabia fleet manager? Jak wynika z danych opublikowanych przez serwis GazetaPraca.pl, w Polsce jest to kwota średnio ok. 4-5 tys. złotych brutto, ale wynagrodzenie zależy od wielu czynników, m. in. od wielkości firmy, branży i oczywiście doświadczenia. Młody pracownik świeżo po studiach zarabia mniej więcej tyle ile wynosi średnia krajowa, z kolei zarobki doświadczonych fleet managerów, zarządzających dużymi flotami pojazdów mogą sięgać nawet i kilkunastu tys. złotych miesięcznie.

motoleasing.pl / Creandi.pl



Ostatnie artykuły