Filmy

Podwójny jubileusz w firmie Bosch

W 2011 r. Grupa Bosch obchodzi zarówno 125 lat istnienia firmy, jak i 150. rocznicę urodzin jej założyciela, Roberta Boscha. 15 listopada 1886 r. Robert Bosch założył w Stuttgarcie swój Warsztat Mechaniki Precyzyjnej i Elektrotechniki, kładąc tym samym kamień węgielny pod powstanie znanego dziś i odnoszącego na całym świecie sukcesy przedsiębiorstwa technologiczno-usługowego.

Robert Bosch urodzony 23 września 1861 r., w miejscowości Albeck koło Ulm, pionier techniki jeszcze za życia doprowadził swoją firmę do sukcesu, zmarł 12 marca 1942 r. w wieku 80 lat, w Stuttgarcie. Firma Bosch ma obecnie ponad 300 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach świata. Międzynarodowa sieć spółek i partnerów handlowych w ok. 150 krajach jest gwarancją dostępności produktów i usług firmy na ważnych rynkach wzrostowych.

Ok. 3 800 zgłoszeń patentowych i ponad 3,5 mld euro inwestycji rocznie na badania i rozwój (4 mld euro w 2010 r.), pozwoli Grupie Bosch także w przyszłości kontynuować kurs innowatora i stworzy warunki dla dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. Kierując się swoim mottem strategicznym - Technologia bliżej nas - Bosch oferuje produkty i usługi w ramach trzech działów przedsiębiorstwa: Techniki Motoryzacyjnej, Techniki Przemysłowej oraz Dóbr Użytkowych i Technicznego Wyposażenia Budynków.

Firma należy obecnie do wiodących na świecie producentów systemów wtrysku paliwa do silników benzynowych i Diesla oraz systemów bezpieczeństwa pojazdów. Jest również jednym z najbardziej znaczących dostawców elektronarzędzi, techniki grzewczej, sprzętu AGD oraz systemów zabezpieczeń. Dział przedsiębiorstwa Bosch Technika Przemysłowa to uznany na świecie specjalista w dziedzinie technologii napędów i sterowań, np. przekładni do elektrowni wiatrowych.

Ogromny potencjał innowacyjności oraz wysoka jakość produktów Bosch do dziś pozostają kluczem do sukcesu przedsiębiorstwa. Dzięki tym dwóm cechom produktów i usług już pod koniec XIX wieku założycielowi firmy, Robertowi Boschowi, udało się zdobyć międzynarodowe rynki. Pierwszy warsztat w Stuttgarcie stał się zalążkiem błyskawicznego rozwoju firmy, także na arenie międzynarodowej. Skonstruowanie w 1897 r. niskonapięciowego zapłonu elektromagnetycznego do silników w pojazdach mechanicznych rozpoczyna długą listę innowacyjnych rozwiązań firmy Bosch. Udoskonalony zapłon w wersji wysokonapięciowej ze świecą zapłonową, wprowadzony na rynek w 1902 r., okazał się przełomem komercyjnym i początkiem międzynarodowej kariery firmy Bosch, jako producenta części i akcesoriów samochodowych.

Od początku Bosch brał udział w rozwoju motoryzacji i przyczynił się do tego, że w XX wieku samochody stały się środkiem masowego transportu. Paleta produktów dedykowanych samochodom była stopniowo rozszerzana. W 1913 r. wprowadzono na rynek tzw. Światła Bosch - czyli system oświetlenia pojazdu z własnym zasilaniem przy pomocy prądnicy i akumulatora. Potem pojawiły się kolejne innowacje, np. elektryczny rozrusznik, klakson, wycieraczki, hamulec i kierunkowskaz. Produkty te przyczyniły się do poprawy komfortu i bezpieczeństwa użytkowania pojazdów.

Powstanie pierwszych serwisów Bosch w 1921 r., rozbudowa sieci placówek handlowych oraz przedstawicielstw zagranicznych, pomogły stworzyć kompleksową ofertę napraw dla klientów, a przy okazji bazę placówek sprzedających produkty Bosch o zasięgu międzynarodowym. W 1927 r. Bosch wprowadził do produkcji seryjnej pompę wtryskową do Diesla dla pojazdów ciężarowych. Była to przełomowa technologia wtrysku, którą w 1936 roku zaczęto stosować także w pierwszych samochodach osobowych z silnikami Diesla. System wtrysku benzyny, który Bosch wprowadził w 1951 r., najpierw w silniku dwusuwowym małego samochodu Gutbrod Superior, stał się kamieniem węgielnym rozwoju nowoczesnych silników benzynowych dla samochodów osobowych, które wyróżniały się wyższą mocą, mniejszym zużyciem paliwa i niższą emisją spalin. Trzy lata później na rynku zadebiutował system wtrysku benzyny dla silników czterosuwowych - po raz pierwszy zamontowano go w modelu Mercedes-Benz 300 SL ze skrzydłowymi drzwiami.

Również w segmencie elektrycznego wyposażenia pojazdów przedsiębiorstwo stale rozbudowywało swoją ofertę. Od drugiej połowy XX wieku upowszechniły się półprzewodniki, które stały się decydującym elementem nowych systemów elektronicznych w pojazdach - od sterowników silników aż po systemy wspomagające. Elementy elektroniczne z produkcji własnej zostały zastosowane w regulatorach prądnic Bosch, w 1958 r. Od 1967 Bosch podjął produkcję systemów Jetronic, pierwszych na świecie elektronicznych systemów wtrysku benzyny dostępnych w produkcji wielkoseryjnej. Rosnące znaczenie elektroniki samochodowej było przyczyną otwarcia w 1970 r. nowej fabryki Bosch w Reutlingen niedaleko Stuttgartu, która produkowała wyłącznie półprzewodniki. Bez półprzewodników Bosch trudno byłoby sobie wyobrazić takie innowacje, jak sonda lambda do katalizatorów , system przeciwblokujący ABS, elektroniczny system kontroli trakcji .

Przedsiębiorstwo w dalszym ciągu stawia na przełomowe technologie i w roku 2010 otworzyło nową, najnowocześniejszą fabrykę półprzewodników w Reutlingen. Była to, jak dotąd, największa pojedyncza inwestycja w historii przedsiębiorstwa. Na jej budowę przeznaczono 600 mln euro. W przypadku samochodów i silników spalinowych nowe systemy Bosch umożliwiły obniżenie zużycia paliwa i emisji spalin. Przedsiębiorstwo angażuje się w prace nad dalszą elektryfikacją napędów w pojazdach. Równoległe systemy hybrydowe oraz technologia umożliwiająca także jazdę z napędem czysto elektrycznym jest już stosowana seryjnie przez niemieckich producentów pojazdów, VW i Porsche. Równocześnie trwają prace nad napędami czysto elektrycznymi. Technika Motoryzacyjna jest działem przedsiębiorstwa odnotowującym do dziś największe obroty.

Bosch, jako firma silnie przywiązana do tradycji, dba także o miłośników samochodów klasycznych. Dział Bosch Automotive Tradition oferuje asortyment ponad 50 000 części zamiennych do samochodów zabytkowych i klasycznych, tym samym firma wnosi wkład w utrzymanie w dobrym stanie floty pojazdów historycznych.Bosch szybko zdał sobie sprawę z możliwości, jakie oferowała sprzedaż produktów na światowych rynkach. W 1898 r. założył pierwsze przedstawicielstwo w Wielkiej Brytanii, a potem we Francji, Belgii i innych krajach. Również w innych obszarach działalności firmie Bosch udało się, dzięki przełomowym produktom i usługom, zdobyć pozycję lidera rynku. Firmie udało się zapewnić sukces wielu produktom, także w branży sprzętu gospodarstwa domowego. W 1933 r. pojawiła się na rynku pierwsza lodówka Bosch, a w latach pięćdziesiątych robot kuchenny, pralka i zmywarka.

Działalność firmy Bosch na arenie międzynarodowej, szczególnie w obszarach, które mają przed sobą perspektywy rozwoju, pozwala zabezpieczyć konkurencyjność przedsiębiorstwa także w przyszłości. Światowe trendy, jak np. zmiany klimatyczne, zmiany demograficzne, proekologiczna mobilność czy wreszcie internetowa integracja produktów i usług zyskują dalej na znaczeniu. Odpowiedzią firmy Bosch na wyzwania ekonomiczne i ekologiczne, jakie się z tym wiążą, jest innowacyjność i obecność na światowych rynkach. Przedsiębiorstwo koncentruje się na rozwijaniu zielonych technologii i wykorzystuje szanse zrównoważonego rozwoju, np. na polu elektryfikacji pojazdów, oraz w segmencie pomp ciepła dla nowo budowanych obiektów, czy wreszcie energii odnawialnych, jak energia słoneczna i wiatrowa.

Źródło: Bosch

Ostatnie artykuły