Filmy

Historia Setry

W 2011 r. marka autobusów Setra świętuje podwójny jubileusz: 60 lat temu przedsiębiorcom z branży przewozów autobusowych zaoferowano pierwszy autobus Setra S 8. Przed 100 laty natomiast protoplasta marki, firma Kässbohrer, zaprezentował pierwszy autokar skonstruowany na podwoziu Saurer. Nazwa marki Setra pochodzi od słowa selbsttragend - samonośny. Konstrukcja tego typu z początków lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia oznaczała rewolucję w dziedzinie produkcji autobusów w Niemczech i całej Europie. Otto Kässbohrer nie był wprawdzie wynalazcą konstrukcji samonośnej, ale znał ją doskonale, ponieważ przez wiele lat stworzył liczne nadwozia samochodów osobowych, wykorzystując w budowie pojazdów zasadę działania konstrukcji samonośnych.

Wiosną 1950 r. zapadła decyzja o budowie autobusu o konstrukcji samonośnej. W 1951, na Międzynarodowej Wystawie Samochodowej IAA zaprezentowano model Setra S8 - pierwszy autobus o nadwoziu samonośnym, z silnikiem zamontowanym z tyłu i bezpośrednim napędem na tylną oś. W ciągu 60 lat, jakie minęły od debiutu pierwszego egzemplarza Setry S 8 w 1951r., bogate w tradycje przedsiębiorstwo z Ulm stworzyło ogółem pięć serii autobusów. Seria 10 obejmowała typy S 6 do S 15. Typy S 10 do S 14 były produkowane także w wersjach autokarów turystycznych, międzymiastowych oraz miejskich. Seria 10 zapoczątkowała erę konstrukcji modułowej, umożliwiającej ekonomiczne wytwarzanie pojazdów o różnych długościach. Litera S jest po obecne czasy symbolem marki Setra, umieszczona obok niej liczba oznacza maksymalną liczbę rzędów siedzeń, pośrednio zatem długość autobusu. W 1967 r. zaprezentowano serię 100 liczącą pięć typów S 100, S 110, S 120, S 130 i S 150. Przejście z serii 10 na 100 było kolejnym krokiem w kierunku industrializacji produkcji autobusów w firmie Kässbohrer. Wszystkie nowe modele były wytwarzane z licznych identycznych elementów, z wykorzystaniem zasady konstrukcji modułowej. Optycznie autobusy serii 100 charakteryzowały się kanciastą sylwetką oraz wyższym poziomem komfortu, uzyskanym dzięki powiększeniu przedziału pasażerskiego i wysokości wnętrza. W standardowym wyposażeniu pojazdu znalazła się oś przednia z niezależnym zawieszeniem kół i pneumatyczne zawieszenie.

Z okazji jubileuszu dwudziestopięciolecia marki Setra zaprezentowano serię 200, liczącą 6 modeli: S 211 H, S 212 H, S 213 H, S 215 H i wersje z podwyższonym dachem S 213 HD oraz S 215 HD. Seria ta stała się kolejnym kamieniem milowym w rozwoju techniki produkcji autobusów. Wyróżniała się ona m.in. hamulcami tarczowymi na przedniej osi montowanymi w wyposażeniu seryjnym. W autobusach tej serii zastosowano standardowo nowatorski system krzyżowej wentylacji wnętrza. Dzięki znakomitym własnościom jezdnym i resorowaniu autokary serii 200 zapewniały pasażerom i kierowcy doskonałe, komfortowe warunki podróżowania. W 1991 r. zadebiutowała seria 300, obejmująca typy S 309 HD, S 315 HD i S 315 HDH. Cechą szczególnie wyróżniającą nowe autobusy stały się charakterystycznie wygięte słupki boczne oraz całkowicie nowatorski system zintegrowanych lusterek zewnętrznych, co nadało pojazdom serii 300 niepowtarzalne oblicze. Ogrzewane i sterowane z wnętrza pojazdu ramiona lusterek, określane mianem czułków biedronki, zapewniały kierowcy - w połączeniu z optymalnie usytuowanym słupkiem A - bardzo dobrą widoczność wzdłuż obu boków autobusu. Kolejną istotną cechą nowej serii 300 był ergonomiczny kokpit. Również pod względem bezpieczeństwa seria ta była synonimem doskonałości. System zapobiegający blokowaniu kół i system zapobiegający poślizgowi kół napędzanych (ABS/ASR) stały się elementami wyposażenia standardowego, podobnie jak retarder firmy Telma lub Voith.

Dla ułatwienia orientacji w bogatej palecie modeli wraz z serią 300 rozpoczęto stosowanie w ofercie autobusów podziału na 3 kategorie, które obowiąząja do dziś i w sposób jednoznaczny określają cechy pojazdów: luksusowe autokary turystyczne określane obecnie mianem TopClass; ComfortClass jest nazwą ekonomicznych autobusów turystycznych modeli GT-/GT-HD łącznie z wersjami z kierownicą z prawej strony; autobusy międzymiastowe są ogólnie określane mianem MultiClass. Wraz z wprowadzeniem na rynek w 2001 r. serii TopClass 400, Setra zaprezentowała nowy format autokarów turystycznych, gwarantujących pasażerom i kierowcy podróżowanie w najdoskonalszych warunkach. Rozszerzenie oferty o autokary turystyczne serii ComfortClass 400 nastąpiło w 2004 r. We wrześniu 2005 pojawiły się natomiast autobusy międzymiastowe serii MultiClass 400. Ogółem seria 400 obejmuje ponad 20 typów, w tym również dwie wersje na rynek USA i dwa typy ComfortClass w wersji z kierownicą z prawej strony.

Źródło: Setra

Ostatnie artykuły