Filmy
  • Wywiady
  • Wywiad z Jozefem Kabaňem, szefem Działu Designu Škody

Wywiad z Jozefem Kabaňem, szefem Działu Designu Škody

Co design Škody Kodiaq znaczy dla marki?
Kabaň: Škoda Kodiaq jest dla nas pionierem pod dwoma względami. Z dużym SUV-em, pozycjonowanym powyżej modelu Yeti, wchodzimy na zupełnie nowy dla nas teren. Kodiaq jest przy tym pierwszym modelem, zaprojektowanym według nowego języka stylistycznego naszych SUV-ów. Język ten jest silny i emocjonalny, ale równocześnie zachowuje ponadczasową aktualność.

Co takiego wyjątkowego kryje się w tym języku stylistycznym?
Kabaň: Škoda Kodiaq jest niesamowicie wszechstronna. Łączy rekordową pojemność z kompaktowymi wymiarami zewnętrznymi, oferując najbardziej kompletny projekt w swojej klasie. Jest wytrzymała, przystosowana do wszystkich rodzajów warunków, przez co zapewnia największą wszechstronność i funkcjonalność. Chcieliśmy uosobić te cechy zarówno w projekcie nadwozia, jak i wnętrza tego modelu. W Škodzie Kodiaq forma i funkcjonalność współistnieją w doskonałej harmonii. Krystaliczny, poruszający wygląd podkreśla siłę i charakter naszego dużego SUV-a.

Jak można połączyć emocjonujący design z funkcjonalnością?
Kabaň: Chcieliśmy połączyć najwyższą jakość estetyki z maksymalną funkcjonalnością w sposób, w którym są one ze sobą nierozerwalnie połączone. Szukamy piękna w prostocie, nie dopuszczając się żadnych kompromisów w zakresie funkcjonalności czy ergonomii. Dobry design czyni praktyczność atrakcyjną. To właśnie ten zrównoważony balans pomiędzy funkcjonalnością a estetyką czyni Škodę Kodiaq tak wyjątkową.

Jaką rolę odgrywa w tym estetyka znanych na całym świecie czeskich wyrobów ze szkła kryształowego?
Kabaň: Każdy szczegół w naszym projekcie ma swoją historię do opowiedzenia, to jest siła emocji, które tworzą wartość naszej marki. Tworząc krystaliczne elementy Škody Kodiaq, byliśmy zainspirowani nieustannie kultywowanymi w Czechach, rzemieślniczymi tradycjami artystycznej obróbki szkła. Linie naszego projektu są czyste, precyzyjne i ostro zarysowane, jak wycięcia w krysztale. Intrygująca gra świateł i cieni na zdecydowanie zarysowanych płaszczyznach dodaje nowy wątek do designu Škody. Krystaliczna struktura obecna jest także w detalach na zewnątrz i w środku: w światłach i elementach wykończenia

Twórcza kreatywność i wielkie przywiązanie do detali są widoczne także w projekcie kabiny. Co jest najciekawszym elementem wnętrza Škody Kodiaq według jego twórcy?
Kabaň: Przenieśliśmy do środka horyzontalne, wyraziste linie nadwozia. Położyliśmy tu szczególny nacisk na harmonię pomiędzy formą a funkcjonalnością, ergonomią i przejrzystością. Dla mnie samochód musi emanować pięknem, ale i być funkcjonalny dla kierowcy i pasażerów. Wnętrze powinno budować uczucie zaufania i dobrego samopoczucia. Kierując się tą filozofią, zbudowaliśmy w środku wyjątkową atmosferę, która charakteryzuje się elegancją, komfortem jak i funkcjonalnością.

Ostatnie artykuły