Filmy

Nie wymieniaj akumulatora bez sensu

Mogłoby się wydawać, że wymiana akumulatora samochodowego to bardzo prosta czynność, którą można wykonać samodzielnie we własnym garażu. Jednak nic bardziej mylnego. Pozorna oszczędność może nas wiele kosztować.

Wśród wielu kierowców panuje przeświadczenie, że akumulator samochodowy to tylko część eksploatacyjna, która prędzej czy później ulegnie uszkodzeniu i niczym przepaloną żarówkę należy zastąpić go nowym produktem, a problem zostanie automatycznie rozwiązany. Jednak o ile wymiana przepalonej żarówki jest sprawą prostą i zazwyczaj można ją wykonać samodzielnie (oczywiście pod warunkiem, że producent naszego samochodu nie zrobił nam niespodzianki i nie zaprojektował auta tak, że wymiana żarówki powoduje konieczność demontażu np. zderzaka lub błotnika), to w przypadku kiedy nasze auto rozładowało się niczym telefon komórkowy lepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty.

- Niewielu kierowców wie, że przed zamontowaniem akumulatora bezwzględnie należy dokonać kontroli obwodu ładowania. Nowy produkt można zamontować jedynie pod warunkiem, że prąd ładowania jest odpowiedni a sam system działa sprawnie i nie powoduje ubytków energii. Brak energii może być spowodowany przez różne uszkodzenia. Jednym z nich może oczywiście być wadliwy akumulator, jednak równie dobrze winowajcy można szukać w źle zamontowanym systemie car-audio lub nieprawidłowo działającym układzie ładowania. - wyjaśnia Maciej Geniul ekspert z serwisu MotoIntegrator.

Jak się okazuje te czynności pozwalają zdiagnozować przyczynę usterki jaką jest rozładowanie akumulatora. Jednak, żeby sprawdzić te ważne parametry trzeba posiadać odpowiedni sprzęt i oczywiście wiedzę, której nie sposób wymagać od użytkownika samochodu. Dlatego samodzielny montaż akumulatora bez kontroli może być tylko pozorną oszczędnością. Warto pamiętać, że w przypadku kiedy akumulator zostanie uszkodzony w wyniku złej eksploatacji, jego producent zastrzega sobie prawo do nie przyjęcia reklamacji i odmowy zwrotu pieniędzy.


Najlepszym wyjściem z sytuacji, kiedy borykamy się z problemem rozładowanego akumulatora, jest zlecenie tej pozornie prostej naprawy specjalistom. Jeśli jednak nie wiemy który warsztat jest godny zaufania, posiada odpowiedni sprzęt i wiedzę to warto rozważyć możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy platformy MotoIntegrator. Wszelkie formalności można załatwić nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę www.mi.eu, zarejestrować się i zgłosić usterkę.
Konsultanci doradzą nam jaki akumulator najlepiej sprawdzi się w naszym samochodzie i umówią nas na wizytę w warsztacie gdzie kompetentny personel dokona diagnozy i ewentualnej wymiany części.

Sieć warsztatów współpracujących w ramach projektu MI jest odpowiednio duża i obejmuje całą Polskę, dlatego zawsze można liczyć na pomoc specjalistów w dogodnej lokalizacji. Dużą zaletą jest także szeroki asortyment produktów wysokiej jakości, którą zapewnia największy dystrybutor części zamiennych w naszym kraju - firma Inter Cars.

- Sprawny akumulator zamontowany w nieprawidłowo działającym samochodzie może ulec przedwczesnemu uszkodzeniu. Dlatego sama jego wymiana, bez niezbędnej kontroli osprzętu i zdiagnozowania przyczyny usterki może narazić nas na niepotrzebne nerwy a także koszty - tłumaczy przedstawiciel MotoIntegratora.

Źródło: MotoIntegrator.Ostatnie artykuły