Filmy

Co wiemy na temat opon?

Zakup samochodu, to nie wszystko. Właściciel powinien dbać o auto, oraz interesować się nim, aby nie stwarzać zagrożenia na drodze. Niejednokrotnie można zaobserwować jak zaniedbanymi pojazdami poruszają się niektórzy po ulicach. I wcale nie chodzi tutaj o brudną karoserię, ale o sprawy, które zagrażają bezpieczeństwu.

Jednym z powszechnych zaniedbań okazuje się być zużyte ogumienie. Bez różnicy czy użytkujemy opony letnie  i zimowe czy całoroczne. Każdy odpowiedzialny właściciel auta nie powinien jeździć na wątpliwej jakości oponach. Pomimo tego, że w aucie ważnych jest jeszcze mnóstwo innych rzeczy, które zaniedbane również mogą doprowadzić do niebezpieczeństwa w ruchu drogowym, to ogumienie z racji tego, że na kołach się poruszamy jest jak najbardziej istotne. Dlatego specjaliści od motoryzacji niejednokrotnie powtarzają, że opony mają znaczenie i jeśli sytuacja nie wymaga zrobić tego wcześniej, przynajmniej po zakończeniu sezonu powinniśmy poddawać je kontroli wizualnej, oraz szeregu zabiegów mających na celu przedłużenie ich żywotności, oraz zapewnieniu sobie i innym bezpieczeństwa.

Całoroczne czy sezonowe - które lepsze?
Generalnie nie ma znaczenia czy będziemy jeździć na oponach sezonowych czy całorocznych. Ważne jest w jakim stanie są owe opony. Otóż, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa własnego, swoich pasażerów i innych osób znajdujących się na drodze, to podstawa. Z kolei wybór opon pod kątem przeznaczenia jest indywidualną sprawą każdego kierowcy. Jeśli zamierzamy używać lub używamy sezonowych musimy pamiętać o zasadach, które nie są wymagane, jeśli chodzi o ogumienie całoroczne. Przede wszystkim jest to wymiana ogumienia w odpowiednim czasie. Mowa tutaj  nadchodzącym lecie i zimie, kiedy to temperatury powietrza ulegają znaczącej zmianie. Z racji tego, że niedługo mamy lato zaczniemy od wymiany opon zimowych na letnie. Jeśli ktoś wcześniej używał całorocznych, a teraz zamierza zacząć jeździć na sezonowych musi dokonać zakupu przynajmniej pierwszego letniego kompletu. Kiedy jednak mamy schowane takowe ogumienie wystarczy je wymienić. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że zdejmujemy zimowe. W żadnym wypadku nie odkładamy ich w takim stanie jak żeśmy zdjęli. Po zimie guma nie tylko jest brudna, ale też nasiąkła solanką. W związku z powyższym trzeba je oczyścić i zakonserwować, a następnie odłożyć do przeczekania na odpowiedni sezon. Jeśli tak będziemy robić po każdej wymianie stan ogumienia powinien być dobry. Z całorocznymi nie mamy tej możliwości, aby dokonać oczyszczenia i konserwacji przy wymianie. Dlatego warto po danym sezonie poświęcić sobie czas i zrobić to dla bezpieczeństwa i przedłużenia żywotności opon.

Dlaczego wymieniać?
Wymiana ogumienia biorąc pod uwagę kwestię sezonową jest prosta. Zimowe i letnie ogumienie różni się od siebie mieszanką gumy, oraz bieżnikiem. Jedne przystosowane są do warunków i temperatur zimowych, a drugie letnich. Z kolei całoroczne opracowane są w ten sposób, iż nadają się do jazdy przez cały rok bez względu na powierzchnię drogi czy temperatury. Tylko od nas zależy, które będziemy używać. Eksperci nie namawiają na żadne z wymienionych. Pozostawiają to indywidualnemu wyborowi właścicieli aut, aczkolwiek podkreślają, że bez względu na wybór zawsze trzeba pilnować tego w jakim stanie jest ogumienie. Jeśli wymaga wymiany chociaż jedna opona nie powinniśmy zwlekać. Eksplozje opon się zdarzają i są to przypadki zużytych opon. Nasze zdrowie i życie jest ważniejsze, niżeli mała inwestycja. Zatem wymieniajmy wtedy, gdy trzeba w przypadku sezonowych i kiedy jest t konieczne w przypadku sezonowych i całorocznych.

Ostatnie artykuły