Filmy
  • Artykuły
  • Kredyt na samochód – jak wybrać najlepszą ofertę?

Kredyt na samochód – jak wybrać najlepszą ofertę?

Samochód chcemy mieć. Wskazują na to nie tylko rekordowe wyniki sprzedaży nowych aut w roku 2016, ale i opinie polskich konsumentów. Według opublikowanych przez Volkswagen Financial Services w minionym roku wyników badania „Mobilność w oczach Polaków”, 90% osób nieposiadających samochodu chciałoby go mieć. Nie każdy jednak może i chce kupić auto za gotówkę, dlatego sprawdźmy, jak wybrać najbardziej opłacalny kredyt na samochód.

Dla wielu z nas zakup samochodu na raty to często jedyna droga do nowego pojazdu. Kredyt na samochód to jednak zobowiązanie na kilka lat, warto więc poszukać na rynku oferty, która zapewni nam najbardziej optymalne finansowanie pojazdu. Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytu samochodowego?

Czym się kierować, wybierając kredyt na samochód?
RRSO, wysokość oprocentowania, raty równe lub malejące, opłaty i prowizje bankowe – to jedynie część niezbędnych informacji o ofercie. Analizując propozycje różnych banków i innych instytucji finansowych, porównajmy nie tylko koszty takiej „pożyczki”, ale i wymagania, jakie powinniśmy spełnić, aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową.

Na szczęście kredyt na samochód to popularna usługa, dlatego banki oferują klientom szeroki wachlarz rozwiązań – od tych tradycyjnych i dobrze znanych aż po najbardziej nowoczesne, tak aby jak najdokładniej odpowiadać na nasze potrzeby.

Koszty samochodu na raty
Szukając najkorzystniejszego kredytu na samochód, powinniśmy zwrócić uwagę na wskaźnik RRSO, który określa rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Porównując RRSO w różnych bankach, możemy ocenić realny koszt kredytu razem z dodatkowymi opłatami czy ubezpieczeniem.

Warunki kredytu będą też zależały od wieku pojazdu - czyli również od faktu, czy jest on nowy, czy używany. Uzyskanie finansowania na „auto z odzysku” będzie nas kosztować na pewno więcej - oprocentowanie może być nawet dwukrotnie wyższe w porównaniu z nowymi samochodami.

Długość okresu spłaty także ma znaczenie: im więcej rat, tym wyższe oprocentowanie. Całkowity koszt kredytu będzie też uzależniony od wkładu własnego, który będziemy mogli wnieść na początku.

Co warto wiedzieć, zanim weźmiemy kredyt na auto?
Przeglądając rynkowe oferty, szukajmy promocji powiązanych z kredytem. Uwaga - często łączą się one jednak z dodatkowymi wymaganiami banków. Instytucje te mogą oczekiwać dodatkowych zabezpieczeń spłaty kredytu lub skorzystania z innych produktów banku, np. ubezpieczenia na życie. Niższy procent będzie na przykład możliwy do uzyskania tylko po założeniu konta lub wyrobieniu karty kredytowej.

Pamiętajmy zawsze o uważnym przeczytaniu umowy, a jeżeli coś w takim dokumencie jest niejasne, mamy pełne prawo poprosić o wyjaśnienie konsultanta w banku lub salonie samochodowym.

Ostatnie artykuły